MERSİN ERDEMLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2014/2015 Eğitim Öğretim Yılı Okula Uyum Programı Başladı.

2014/2015 Eğitim Öğretim Yılı Okula Uyum Programı Başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüzün 18/08/2014 tarih ve 3416169 sayılı yazıları doğrultusunda 2014/2015 Eğitim Öğretim Yılı Okula Uyum Programı 08/09/2014 Pazartesi günü başlamıştır.

Okulöncesiveilkokul1.sınıföğrencilerimizin,alışkınolduğuevortamındanayılarak değişiközelliklertaşı yan okulortamına geçişinde okulkaygılarını gidermekveonlaraokul ortamını sevdirmek;oyun,dramavesportifetkinlikler yoluylaöğrenmeortamını, öğretmenlerinivearkadaşlarınıtanımalarını sağlamakamacıyla 2006-2007eğitimöğretim yılındanitibareneğitimöğretim yılıbaşlamadanbir hafta önceuyumprogramı uygulaması yapılmaktadır.

Sadeceokulöncesi veilkokulabaşlayan değil,ortaokulabaşlayan öğrencilerimizde yeni birokul ve öğrenme ortamıyla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle bu yıl ilk olarak ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz için de"Uyum Programı” uygulaması başlamıştır.

Ortaokuldönemininçocuğun artık çocuklukdönemindençıkarak ergenlik dönemine girmeye başladığı, okul veçevre değişikliği, derslerdeki akademik içeriğin vedüzeyinin farklılaşması, farklıveçoksayıdadersçeşidiveöğretmenlekarşılaşılacak olmasınedeniyle5.sınıföğrencilerineyönelik gerçekleştirilecek UyumProgramı önem taşımaktadır. Bubağlamda,2014-2015eğitimöğretimyılında; okulöncesi,ilkokul1. Sınıf, ortaokul ve imamhatiportaokullarının5.sınıflarındaki öğrencilerin uyumprogramı08-12Eylül 2014tarihleriarasında yapılmaktadır.

İlçemizde Okula Uyum Programına bugün itibariyle okulöncesinde 1.749, 1. Sınıflarda 1.954, 5. Sınıflarda 2.041 olmak üzere 5.744 öğrencimiz devam etmektedir. 3 yıldır bakanlığımız tarafından yürütülen bu uygulamayla, öğretmenlerimizle ve okul yönetimlerimizle, velilerimiz arasındaki ilişkileri; karşılıklı yardımlaşmayı artırmak amaçlanmaktadır.

Okula başlamak hepimiz için çok heyecanlı, çok anlamlıdır. Çocuklar bakımından ise her şeye rağmen daha önce bilmedikleri bir ortama girmeleri, ister istemez bir tedirginlik oluşturabilir. Bu uygulamayla, çocuklarımızdaki ve tabi velilerdeki varsa bu tür tedirginlikleri olabildiğince hafifletmek, gidermek için uyum programı kapsamında çeşitli çalışmalar planlandı.

Çocuklarımızın hem birbirlerini tanımaları, hem öğretmenlerini tanımaları, öğretmelerimizin velileri tanımaları; velilerimizin öğretmenleri tanımaları, okul yönetimlerini tanımaları, işbirliği imkânlarını karşılıklı olarak görüşmeleri için bu uygulama güzel bir fırsat oluşturmaktadır.

Öncelikle velilerimizin Uyum Programına gösterdiği yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın başarısında ailelerinin yakın ilgisi çok önemli bir rol oynuyor. Her düzeydeki akademik başarıda aile ilgisi, katılımı ve işbirliği çok büyük önem taşıyor. Velilerimiz okullarımıza, bu konuda her yıl biraz daha bilinçlenmiş olarak geliyorlar, ondan dolayı da ayrıca memnuniyet duyuyoruz.

Huzur içinde güzel bir ders yılı geçirmek temennisiyle yeni eğitim öğretim yılımız tüm ilçemize kutlu olmasını diliyorum.

 

Mehmet METİN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Alata Mahallesi, Necip Fazıl Cd. No6, 33730 Erdemli / MERSİN - 0 324 515 10 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.