MERSİN ERDEMLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERE KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERE KUTLANDI

BASIN BÜLTENİ

Tarih : 25/11/2015

Duyuru No : 2015/26


24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERE KUTLANDI

24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle hazırlanan program saat 09.30´da Erdemli Sahil Bandı Atatürk Anıtı´na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çelenginin konulmasıyla başladı ve saat 10.00´da Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda devam etti.

 

Programa İlçe Kaymakamı Sayın Turgut SERİMER ve diğer protokol üyeleri de katıldılar. 

 24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Kutlama programı açılış ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı´nın okunması ile başladı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI´nın Öğretmenler Günü Mesajı salondakilere okundu. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet METİN günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

 

24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ

          24 Kasım 1928´de büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´e " Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanı verilmiştir. Bu tarih daha sonra " Öğretmenler Günü" olarak kutlamalarımız içerisine girmiştir.. Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anar, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlar sizleri saygı ve sevgilerimle selamlarım. Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmen arkadaşlarıma başarılı ve huzurlu yıllar diliyorum. Meslekten emekli olmuş personelimize yapmış oldukları hizmetler dolayısıyla minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

 

 

Yurdumuzda Medeniyet meşalesinin yakılmasında, Cumhuriyetimizin ve Atatürk İlke ve İnkılâplarının yerleşmesinde, benimsenmesinde öğretmenlerimizin büyük katkısı ve çalışması olmuştur. Bu sayede,  ülkemiz modern ve yeni bir eğitim sistemine geçmiş, eğitimde milli manevi amaçlar belirlenmiştir. Bu süreçte öğretmenlerimize de çok büyük görevler düşmüştür.

Atatürk´ün Milli Eğitime çizdiği ve öğretmenlere gösterdiği hedefler, çağdaş, milli ve manevi değerlere bağlı bir eğitimin temel ilkeleri olmuştur. Tarihimizdeki  tüm devlet adamları gibi Atatürk te , eğitimin önemi üzerinde durmuş ve öğretmenlere değer vermiş yüceltmiştir.

 

 Atatürk bir konuşmasında ", Cumhuriyetin özverili öğretmen ve eğitimcileri Yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserinizin  değeri yeteneğiniz ve özverinizle orantılı olacaktır. Cumhuriyet, fikren, ilmen, bedenen güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Seçkin görevinizin yerine getirilmesi için, yüksek çabalarla kendinizi bu işe vereceğinize inanıyorum" demiştir.

Toplumları geleceğe hazırlayan, eğitim ve öğretim sürecinin temel nüvesi olan öğretmenler, toplumların gerçek mimarlarıdır. Her şeyin eğitim ve öğretimle başladığı yüzyılımızda, sosyo-ekonomik anlamda çağdaş uygarlık seviyesine yaklaşmış toplumlar, eğitim öğretim mimarı olan öğretmenler sayesinde, bu noktaya gelmişlerdir. Öğretmenler,  şanlı tarihimizde ve milletimizin kalbinde, seçkin yerini almış, takdir ve saygıyla anılan bir mesleğin bireyleridir. Bu millete Anadolu´nun kapılarını açan Sultan Alparslan´ı çağ açıp çağ kapayan Fatihleri, tarihin en muhteşem şahsiyetleri olan Yavuzları, Kanunileri, mazlum milletlerin hürriyet örneği olan Atatürk´ü yetiştiren öğretmenlerdir.Geçmişte olduğu gibi 21. yüzyıl da da , Türkiye küreselleşen dünyada eğitim ve öğretim açısından, istenilen nicelik ve niteliğe ulaşma çabasında, çağdaş insan modeli tiplemesinde öğretmenlerin özverili gayretleri ile bir yerlere gelecektir.

 

Öğretmen öğrenendir, öğretendir, üretendir. O fikir düzleminin vazgeçilmez kişisidir. O bir toplumun ekonomik, sosyal ve siyasal temellerini şekillendiren mihenk taşıdır. Dünyanın en zor uğraşı olarak tanımlayabileceğimiz insan yetiştirme uğraşında, çocukların beden, ruh, kişilik ve karakter oluşumunda, onları geleceğe hazırlamada, muhakeme yapma ve gerçeğe ulaşabilme becerisi kazandırmada emek sahibi oldukları bir gerçektir. Toplumumuz öğretmenlerimizin açtığı çağdaş yolda yeni ufuklara ilerlerken Ümit ediyorum yarınlar her anlamda daha iyi ve daha güzel olacaktır. Siz sevgili öğretmenlerimizin her şeyin en iyisine ve güzeline layık olduğuna yürekten inanıyorum. 

 

Bu inanç ve güven duygularımla çalışanı ve emeklisi ile Öğretmenlerimizin "ÖĞRETMENLER GÜNÜ” nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. dedi.

 24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğretmenler Günü ile ilgili şiirlerin okunması ve slaytların gösterilmesinin ardından emekli olan öğretmenlerimize plaketler verildi. Müzik dinletisi ve orotoryo sunumunun ardından program son buldu. 

 

  

 

24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ24 KASIM 2015 ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

Sezai ONAÇ
Şube Müdürü 

Alata Mahallesi, Necip Fazıl Cd. No6, 33730 Erdemli / MERSİN - 0 324 515 10 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.