MERSİN ERDEMLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akdeniz Ortaokulu öğrencisi Furkan Faruk Aslan, projesiyle tüm Türkiye´de ses getirdi.

Botunun alt kısmına yerleştirdiği mıknatıslı dinamo ile 9 voltluk elektrik üreten, üstelik bir batarya ile bu elektriği depolamayı başaran Aslan,
Akdeniz Ortaokulu öğrencisi Furkan Faruk Aslan, projesiyle tüm Türkiye´de ses getirdi.

 BASIN BÜLTENİ

Tarih : 26/05/2015

Duyuru No : 2015/22


 

Okulunda teknolojiye merakıyla bilinen 15 yaşındaki 8-İ sınıfı öğrencisi Aslan, Teknoloji Tasarım Öğretmeni Nazan Ayar’ın öncülüğünde, elektrik üretme teknikleri çalışmaları kapsamında yaptığı projesi ile patent ve girişimcilik başvuru hakkı elde etti.

 

Botunun alt kısmına yerleştirdiği mıknatıslı dinamo ile 9 voltluk elektrik üreten, üstelik bir batarya ile bu elektriği depolamayı başaran Aslan, “Bu dinamo mıknatısların sürtünmesiyle elektrik üreten bir dinamo. Ayrıca sistemde bir güneş pili var. Bu güneşten aldığı enerjiyi de elektriğe çeviriyor. Her bir 200 metrede bu dinamo mini aküyü depoluyor. Güneş pili de 3 saat 22 dakika da depolama yapıyor” dedi.

 

Doğa yürüyüşlerini çok sevdiğini ve müzik dinlemek için telefonunu da çok sık kullandığını ifade eden Aslan, “Aniden telefonumun şarjı bitebiliyor. Kendime bir enerji kaynağı arıyorum. Dağda en çok kullandığımız şey ayakkabımızdır. Onu ayağımızdan hiç çıkartmayız. Ben bundan enerji üretmeyi düşündüm. Güneş enerjisiyle çalışması yetmezdi. Her bir adımımızda elektrik üretmemizi düşündüm. Bu dinamo sayesinde her bir adımımızda elektrik üretiyor. Hem güneş pilinden, hem de hareket enerjisinden elektrik üretiyor” diye konuştu.

 

Öğrencisinin “Adım Adım Enerji” adını verdiği proje ile Ar- Ge Proje Pazarı 2015 yarışmasına katıldıklarını ifade eden Teknoloji Tasarım Öğretmeni Nazan Ayar da, “Mersin Üniversitesi’nin proje yarışmasına da katıldık. Oldukça fazla ilgi gördü. Projemiz Mersin Üniversitesi sponsorluğunda patent başvuru hakkı elde etti” şeklinde konuştu.

 

Okul Müdürü Uğur Türkmen ise proje dolayısıyla öğretmen ve öğrencisini kutlayıp, “Teknolojik gelişmeler insanların ihtiyaçlarından doğmuştur. Öğrencimizi bu icadından dolayı tebrik ediyorum. Gerçekten günlük hayatta kullanılabilecek bir icat olmuş” dedi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet METİN yaptığı açıklamasında "Projeyi okul sergisinde gördüğünde de ilgisini çektiğini belirterek; "Projesi, birçok yazılı ve görsel basında, sosyal medayada yer alan öğrencimiz Furkan Faruk Aslan´ı artık tüm Türkiye tanıyor diyerek. Bu yıl üçüncüsü yapılan TUBİTAK Bilim Fuarlarının oldukça güzel geçtiğini ve yaklaşık 1500 projenin 2015 TUBİTAK Bilim Fuarlarında sergilendiğini bildirdi. Öğrencimiz Furkan Faruk Aslan´ı başarısından dolayı bir kez daha kutladığını belirterek, bu tür güzel örneklerle, öğrencilere projesini sunma ve tanıtma için fırsat yaratmanın önemini bir kez daha anlıyoruz dedi. 

 

Çocuk mucidi kutlayan Erdemli Kaymakamı Sayın Osman TAŞTAN´ da , “İnsanı kainattaki en kıymetli varlık, çok muhteşem bir  program olarak düşünürsek, bu programların hangisinin günümüzde hangi icatla ortaya çıkacağını bilemeyiz. İşte böyle şaşırtırlar. Ayakkabılarla, enerjiyle uğraşan, alternatif enerji kaynakları arayan dünyada bir çok araştırma kurumu varken, onların hiçbirisinin aklına gelmeyen bir şey böyle bir çocuktan çıkabiliyor. Yürekten kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

 

“İnsana bakışımızın değişmesi lazım” diyen Taştan, “Yok diye kimsenin önünü kesmememiz lazım. Herkesin merak ettiği ilgi duyduğu alanda olabildiğince önünü açmamız lazım. Eğer bunu yaparsak, hiç tahmin etmediğimiz dahiler çıkar ki bunların her biri insanlığın 50 yılda 100 yılda alacağı mesafeyi tek başına kat eder. Böyle bir icat için başka ne denilebilir ki“ şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Erdemli kaymakamı Osman Taştan, 15 yaşındaki mucidi altınla ödüllendirdi. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin  ve Okul Aile Birliği başkanı Mehmet Güven  tarafından da altınla ödüllendirilen Erdemli Akdeniz Ortaokulu 8-İ sınıfı öğrencisi Aslan, elektrik üretme teknikleri çalışmaları kapsamında yaptığı projesi ile patent başvuru hakkı da elde etmişti.

 

İlçe Kaymakamımız Sayın Osman TAŞTAN başarıdan duyduğu memnuniyeti belirterek, öğrenci, öğretmen, veli ve yöneticileri kutladı. 

 

Sezai ONAÇ
Şube Müdürü 

 

Alata Mahallesi, Necip Fazıl Cd. No6, 33730 Erdemli / MERSİN - 0 324 515 10 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.